Kde lze zjistit, zda mám dluhy nebo exekuci? Aktualizace 2024

(aktualizace leden 2024) Situací, kdy je zamítnuta žádost o půjčku nebo leasing z důvodu předchozích dluhů, dramaticky přibývá. Žadatelé ovšem často netuší, kde by dluh mohli mít, a instituce, která žádost zamítla, tyto informace neposkytuje. Prověřený postup, jak zjistit “problémový” registr, přinášíme na následujících řádcích.

Aktuální situace je taková, že v ČR funguje několik různých registrů, které informace o dlužnících shromažďují. Bohužel neexistuje možnost hromadného zjištění informací, každý registr je nutné prověřit zvlášť. Tyto registry jsou přitom obvykle provozovány soukromými institucemi a získání informací se tak řídí jejich interními pravidly.

Registr exekucí (CEE)

Pro zjištění případných exekucí lze využít web Exekuceinfo.cz . Zprostředkovává dotazy přímo do exekutorské databáze, nevyžaduje  registraci a vše lze snadno vyřešit online. Výsledky jsou okamžitě k dispozici a v případě pozitivního nálezu je možné zjistit i detaily k dané exekucí. Konkrétně například výši dluhu, příslušný exekutorský úřad a několik dalších údajů. Obecně lze říci, že jde o nejdostupnější zdroj informací o dlužnících

Na základě vyhlášky Ministerstva spravedlnosti se jedná o placenou službu, výpis z exekutorské databáze je tak poplatkem zatížen vždy a informace o exekucích zdarma získat nelze (stejně jako u dalších registrů). Platba přitom probíhá platební kartou nebo bankovním převodem. 

Bankovní registr klientských informací (BRKI) 

Shromažďuje informace o úvěrech, které byly uzavřeny smlouvou s bankami. Tento registr obsahuje pozitivní i negativní informace a prakticky dává přehled o kompletní úvěrové historii klientů. Instituce, které jsou v tomto registru aktivní, lze nalézt na oficiálních stránkách cbcb.cz.

Získání informací je možné pouze osobně na pobočce v Praze, nebo prostřednictvím elektronické komunikace, kdy je ale nutné ověřit svou totožnost. To je možné buď pomocí elektronického podpisu, nebo osobním převzetím zásilky na pobočce České pošty.

 Nebankovní registr klientských informací (NRKI) 

Zahrnuje informace o úvěrech vedených u nebankovních společností (například leasingové společnosti). Jedná se o partnerský registr s BRKI a výpisy se získávají stejným způsobem jako v předchozím případě.

Solus

Solus sdružuje údaje poskytnuté bankami, nebankovními finančními společnosti a navíc mobilními operátory. Přímo registr Solus v současné době nabízí získání výpisu pomocí služby Premium SMS s předchozím ověřením totožnosti tzv. SIN kodem. 

Státní správa

Na závěr je nutno uvést, že uvedené registry nejsou jediné, kde je možné mít evidován dluh. Mezi další instituce patří sociální a zdravotní pojišťovna, případně finanční úřad. Zde je však nutné vždy komunikovat přímo s dotyčným úřadem a zápisy vedené v těchto úřadech se pro ověření bonity klienta běžně nevyužívají.

Pokud má být kontrola dluhů opravdu důkladná, je vhodné zvážit i dotaz na příslušný městský úřad a případně další subjekty podle aktuální situace kontrolovaného (např. pokuty v dopravním podniku, nedoplatky na energiích atd.)

Varování:

Existují subjekty, které se tváří jako další dlužnické registry nebo dokonce centrální registr a rovněž nabízejí placené výpisy. Výpisy od těchto společností však nejsou prakticky nikde uznávány a jejich obsahová hodnota je naprosto minimální, v podstatě jde o bezcenný výpis. Ke zjištění dluhů je tak doporučeno využít výhradně zdroje zmíněné v článku, zejména pak: Evidence exekucí – jako nejdostupnější zdroj informací, případně BRKI, NRKI nebo Solus.

Exekuceinfo.cz