Nezabavitelná částka a srážky ze mzdy v roce 2020
Podívejme se v tomto článku blíže na srážky ze mzdy a nezabavitelnou částku. Jde již o třetí změnu tohoto roku, která vychází dlužníkům vstříc. Na začátku roku se zvedla částka normativních nákladů bydlení. V dubnu došlo nařízením vlády ke zvýšení životního a existenčního minima. Obě sumy s výpočtem nezabavitelné částky souvisí, jak si dále ukážeme. Nový systém výpočtu zmíněné nezabavitelné částky se použije až na výplatní období v měsíci červenec 2020.
Právní úprava s účinností od 1. července 2020 zavádí změnu při výpočtu takzvané nezabavitelné částky. Co je základní nezabavitelná částka? Je to suma počítaná z příjmu osoby, která nelze v exekuci (exekučním řízení) nebo během insolvence (insolvenčního řízení) dlužníkovi vzít. Exekutor ji musí dlužníkovi nechat bez dalšího, je tak pouze jeho. Tato částka slouží k uspokojení základních dlužníkových potřeb, zejména obživy a bydlení. Nynější novela má podle slov ministerstva mířit hlavně na podporu rodin.
Od července 2020 se částka počítá jako tři čtvrtiny součtu životního minima a normativních nákladů na bydlení. Zbytek mzdy, kterou dlužník dostává od svého zaměstnavatele, lze snížit srážkami ze mzdy. Životní minimum se letos již zvýšilo, a to na částku 3 860 Kč. Tím tedy stoupla i nezabavitelná částka. Dále platí, že za každou vyživovanou osobu zůstává danému dlužníkovi třetina nezabavitelné částky na povinného (jednotlivce, dlužníka). Jde o částku, která byla zvýšena na 2 591 Kč. Navíc náklady na bydlení jsou určeny ve výši 6 502 Kč. Maximální nezabavitelná částka je 20 724 Kč.
Zmíněná novinka má cílit na rodiny s dětmi. Právě děti nejčastěji spadají do kategorie vyživované osoby, o které se dlužník stará. Novela dlužníkovi o určitou částku zvýší objem peněz, které zůstanou pro postarání se o jeho rodinu. Motivací pro změny má být také to, že dlužníci často raději pracovali v tzv. šedé ekonomice, odměnu dostávají “na ruku” v hotovosti a potenciální příjmy vůbec nedanili.
Dlužníkovi kromě vlastní nezabavitelné částky, tedy 7 772 Kč, zůstane i část ze zbývající mzdy. Jde o jednu třetinu, respektive dvě třetiny podle skutečnosti, že jde o přednostní, nebo nepřednostní pohledávku. Typickou přednostní pohledávkou je výživné nebo pohledávka vůči státu.
Podívejme se nyní na praktický příklad konkrétního dlužníka. Pan Novák má manželku, ale je bezdětný. Dostává každý měsíc na svůj účet čistou měsíční mzdu 15 000 Kč. Podle nové úpravy za rok 2020 (včetně úpravy za červenec) je základní nezabavitelná částka celkem 10 362 KČ. Pokud jde o nepřednostní exekuci, pak najde pan Novák na výplatní pásce, po odečtení všeho, celých 13 454 Kč. Situace by se změnila, pokud by pan Novák měl dvě nezaopatřené děti. Vzhledem k jejich počtu by výplata po srážce byla plných 15 tisíc korun čistého výdělku, a to bez dalších srážek ze mzdy.
Vidíme, že pokud v modelové situaci má dlužník typicky více dětí, může mu při rozhodné výši příjmu nová úprava pomoci. Kritici však tvrdí, že lidem, kteří spadají pod nízkopříjmovou skupinu osob novela stejně příliš nepomůže.